Nedostatak znanja o ovom načinu studiranja znači da postoje brojne neistine o online studiju, koji ćemo o ovom članku nazvati mitovi. Svakako je istina da online studij omogućuje da unaprijedite svoje obrazovanje na vrlo fleksibilan i praktičan način. Online studij je obično izbor zaposlenih pojedinaca koji nemaju samo službene obaveze nego i svoje obitelji i hobije.
Mi smo skupili sedam najčešćih mitova i istina o online studiju.
Mit o online studiju # 1: U online studiju ste sami
Online studij nesumnjivo zahtijeva određenu količinu samodiscipline i odgovornosti. No, u online studiju nikad niste sami jer ste dio obitelji online studenata, mentora i profesora. Svi skupa studirate i komunicirate u virtualnom nastavnom okruženju. Različite škole koriste različite vrste virtualnih platformi. Tamo su online studenti mnogo više povezani nego studenti u tradicionalnim studijskim programima. Virtualno okruženje nudi mnogobrojne mogućnosti komunikacije putem foruma, chat roomova, blogova, u uredu profesora, putem e-pošte, internih chat roomova,...
Istina je, međutim, da se ponekad nađete nasamo sa svojim računalom, obično u kasnim noćnim satima. :-)
Uvjereni smo da ste dobro upoznati s tradicionalnim načinom studija, pa zašto ne bi probali nešto novo poput online studija. Upišite samo jedan predmet i odmah ćete dobiti osjećaj za online studij.
Mit o online studiju # 2: Online programi su lakši od tradicionalnih programa
Vjerujte nam, Google nije dovoljno da diplomirate online. :-) U virtualnom nastavnom okruženju treba obaviti puno posla, ponekad čak i više nego u tradicionalnim programima. Studij je praktično usmjeren i svaki tjedan morate obaviti nekoliko zadataka kako bi uspješno prošli predmet. Tjedni zadaci zbrajaju se u konačnu ocjenu predmeta. Zadaci su praktično usmjereni, radite na stvarnim primjerima iz prakse i potrebno je proučiti veliki broj online izvora kako bi uspješno završili zadatak.
Isto kao u tradicionalnim programima složenost predmeta naravno uvelike ovisi o brojnim čimbenicima, odnosno o samom predmetu, o zadacima pa i o profesoru.
Mit o online studiju #3: Poslodavci neće uzeti online diplome ozbiljno
Puno ljudi zaboravlja na činjenicu da online programi traju isto dugo kao tradicionalni programi, što vrijedi spomenuti i vašem poslodavcu. Što je više, nećete propustiti posao i nećete imati dodatnih putnih troškova. Više od načina studija, poslodavci cijene znanja koje su njihovi zaposlenici stekli tijekom studija i kojima dižu uspjeh tvrtke ili ustanove gdje rade.
Istina je da postoje škole koje nude online programe niske kvalitete, međutim većina međunarodno priznatih online programa je visoke kvalitete i pogotovo međunarodni poslodavci su toga svjesni. U svakom slučaju, već 2011 u Europi bilo je jedan i pol milijuna online studenata (OECD, 2011), a većina njih su zaposleni pojedinci.
Mit o online studiju #4: Profesor neće biti dostupan
U online studiju profesor je puno više dostupan studentima zbog brojnih komunikacijskih kanala koje nudi virtualno nastavno okruženje – forumi, ured profesora, chat roomi,... Neki studeni kontaktiraju svoje profesore i putem Skypa, Facebooka, Twittera, LinkedIna,... Osim profesora u online studiju svaki dan u tjednu imate i podršku online mentora koji prati vaš napredak, nudi vam stručne upute i odgovore na sva vaša pitanja u vezi studijskih zadataka. Tu je i menadžer programa koji vas u slučaju odsutnosti nazove i pita da li vam je potrebna bilo kakva pomoć kod studija. Posljednje, ali ne i najmanje važno, tu je i tehničko osoblje koje će vam pomoći u rješavanju vaših tehničkih problema.
Mit o online studiju #5: Varanje je lakše u online studiju
Istraživanja su pokazala da varanje kod online studija nije ništa češće nego kod tradicionalnog studija. Postoje web stranice koje vam nude da za vas napišu vaše seminarske i diplomske radove uz naplatu. Međutim, online profesori i mentori koriste različite načine, kako tehničke koji pomažu detektirati plagijat, tako pedagoške, jer je online studij vrlo aktivan način studija i rad svakog studenta pomno se prati.
Kod online testova koristi se programska oprema koja snima studenta u vrijeme polaganja testa (kako prostoriju tako i samo računalo studenta) i tako studentu u vrijeme polaganja online testa sprječava surfanje po internetu i računalnim mapama. Isto tako ta oprema jamči da u istom prostoru nema drugih osoba i da student ne koristi zabranjena pomagala kao što su mobilni uređaji.
Mit o online studiju #6: Kvar na internetskoj mreži odlična je isprika
Većina online mentora i profesora neće prihvatiti vaše probleme sa internetom ili računalom kao ispriku ukoliko to ne dokažete potvrdom izdanom sa strane vašeg davatelja internetskih usluga. Računala su dostupna kod kuće, na poslu i u internet caffeima odakle možete poslati svoj zadatak na vrijeme ili pristupiti online testu.
Mit o online studiju #7: Online programi nisu akreditirani, što znači da ne dobijete valjanu diplomu
Ovaj mit je djelomično točan jer postoje institucije koje nisu akreditirane za izvedbu online programa, dok ih druge ne izvode na kvalitetan način ili jednostavno nazivaju svoje programe online programima, ali rad se ne izvodi online s izuzetkom razmjenjivanja e-pošte između studenta i profesora što nije online studij.
Od škole uvijek zatražite dokaz o akreditaciji online programa ili provjerite kod nadležnog nacionalnog akreditacijskog tijela.
Zainteresirani za online studij? Ako mislite da bi online studij mogao biti prava stvar za vas, obratite se našim stručnjacima za online studij koji će rado odgovoriti na sva pitanja – uživo ili online. :-) Oni imaju 15 godina iskustva u online studiju tako kao online studenti i kao savjetnici.
Korišteni izvori:
• Online izvor: https://online.unlv.edu/content/students/ten-myths-about-online-learning (2.6.2015)
• Online izvor: http://www.franklin.edu/blog/the-truth-about-online-degrees-5-common-myths-busted/ (10.5.2015)
• Online izvor: http://www.usnews.com/education/online-education/articles/2015/03/09/7-myths-about-online-education (10.5.2015)
• Online izvor: https://www.fakulteta.doba.si/si/fakulteta-in-studij/online-studij/nenavadna-vprasanja-v-zvezi-z-online-studijem-/ (6.6.2015)