DOBA Znanja

Pratite naše novosti

Video sadržaji kao dodana vrijednost pri visokoškolskom podučavanju

11. travanj 2022.

U zadnje se vrijeme povećava hibridno provođenje studijskog procesa, a time na značenju dobivaju autorske videosnimke profesora prema konceptu mikro učenja. Video prezentacije, zvane i mini predavanja, mikro predavanja ili jednostavno video predavanja, postaju sve prepoznatljivije među strategijama koje se primjenjuju u online podučavanju. 

Jedan od glavnih razloga zašto mikro učenje postaje sve popularnije, su promjenjivi načini učenja pojedinaca, količine informacija kojima mogu pristupati i opseg pozornosti koji je sve kraći. Studenti više ne žele samo stjecati ​​znanja, oni se žele aktivno uključiti i biti sposobni naučeno momentalno primjenjivati u praksi.

Mikro predavanja su definirana kao kratke, sažete i usredotočene internetske videosnimke, namijenjene podučavanju ključne teme ili ograničenih ključnih koncepata, a ujedno i potiču samostalno učenje. Kratkoća videosnimke održava pozornost, naime takve snimke studentima pomažu da steknu informacije, a oni pak istodobno nisu preopterećeni i ne gube fokus. Također, vizualna i slušna priroda videosnimki studentima omogućuje obradu informacija na način koji je za njih prirodan. Kada planiramo videosnimke potrebno je uzeti u obzir raspon studentove pozornosti, zbog toga videosnimke ne trebaju biti dulje od 8 minuta (Lange & Costley, 2020.).

Učinkovite su i dulje videosnimke, ali njihova je ukupna duljina obično ograničena na najviše 30 minuta. Prikazivanje videosnimki u kratkim segmentima i očuvanje ukupne duljine u sažetom vremenskom razdoblju pomaže zadržavati pozornost gledatelja.

Pošto su videosnimke asinkrone, općenito studentu nude više nadzora nad svojim učenjem, što može pružiti niz prednosti. Videosnimke studenti mogu zaustavljati za bilježenje, prevrtjeti teške dijelove ili ubrzati jednostavne dijelove videosnimke. Također, internetska, asinkrona priroda videosnimki omogućuje njihovu zajedničku upotrebu diljem svijeta i u bilo koje doba.

Prednosti korištenja videosnimki u obrazovnom okruženju su sljedeće (Noetel et al., 2021.):

  • poboljšavaju razumijevanje informacija,
  • podržavaju multimodalno učenje,
  • potiču niz preferencija učenja,
  • studentima pomažu razumjeti složene informacije,
  • razvijaju digitalnu pismenost,
  • povećavaju očuvanje znanja, naime mogu se zaustaviti i emitirati onoliko puta koliko je potrebno
  • nude veliku pomoć pri učenju svih predmeta, prije svega kod onih tema koje su složene i/ili vrlo vizualne, kao što su postupci po koracima, rješavanje problema ili prirodoslovne i matematičke formule.

Videosnimke su dostupne na brojnim uređajima, uključujući i prijenosna računala, tablet računala i pametne telefone. To studentima omogućuje gledanje sadržaja bilo kada i bilo gdje.

Kognitivni znanstvenici su utvrdili da korištenjem videosnimki studenti mogu stvoriti adekvatnije asocijacije, koje pomažu kod pamćenja i prizivanja, naime promatraju ih preko vizualnih/slikovnih i slušnih/tekstualnih kanala za obradu.

Pri stvaranju učinkovite i korisne videosnimke od pomoći nam mogu biti sljedeće preporuke:

  • Videosnimke ograničite na približno 5 do maksimalno 8 minuta ili manje.
  • Zadržite razgovorni i oduševljen ton da studenti budu uključeni.
  • Odgovarajuće uravnotežite slušne i vizualne elemente u snimci.
  • Videosnimke podijelite na kratke segmente s obzirom na temu. To studentima omogućuje više nadzora nad sadržajem koji pokušavaju obraditi. To se postiže i upotrebom točki prijeloma ili pauza.
  • Uključite interaktivne funkcije, kao što je kratak kviz za poticanje razmišljanja.

U usporedbi s drugim oblicima obrazovnih izvora, videosnimke mogu sadržavati tekst, audiovizualne sadržaje i infografike, kako bi potaknule zanimanje učenika i poboljšale njihovo razumijevanje. Iako je videosnimka vremenski ograničena, osmišljena je tako što odgovara određenom ishodu učenja. Važno je da smo svjesni da videosnimke obično traju od približno 5-8 minuta te su ograničene na 1-2 teme, a slijedimo pak realizaciju 1 cilja učenja.

Videosnimke uspješno podržavaju obrnuto učenje, naime studenti gledanjem videosnimki mogu jednostavno obraditi dogovorene aktivnosti mnogo kvalitetnije nego čitanjem. Korištenje videosnimki studente aktivno uključuje u provođenje pedagoškog procesa, također studenti su za gledanje videosnimki obično motiviraniji, pogotovo kada se radi o usvajanju novog znanja. Na taj način videosnimke povećavaju motivaciju te stvaraju bolje iskustvo učenja.

I na DOBA Fakulteti smo započeli s postupnim i sustavnim uvođenjem videosnimki u predmete. Istraživanje koje smo proveli među studentima, koji su na predmetima koristili kako autorske, tako i strane snimke, je pokazalo da su studenti prepoznali videosnimke kao omiljene izvore za učenje. Vrlo je bitno da videosnimke imaju jasnu svrhu te da su usko povezane sa studijskim gradivom i s aktivnostima na predmetu. Studenti su korisnost autorskih videosnimki profesora u istraživanju ocijenili bolje od stranih videosnimki pri postizanju ciljeva učenja različitih kognitivnih razina (naročito izrazit pristup pri pamćenju; manje pri upotrebi na primjerima i poticanju na daljnje istraživanje). Uz prepoznate koristi tako za provođenje pedagoškog procesa, kako s aspekta studenta, autorske videosnimke prema konceptu mikro učenja i dalje ćemo sustavno uvoditi.

Informativni dani i savjetovanja
Informativni dani i savjetovanja
Deli
Deli
100% online studij
100% online studij
Popuni obrazac
Popuni obrazac