Izvještavanje o održivosti u poslovnom svijetu brzo dobiva na važnosti, posebno s uvođenjem Direktive CSRD (The Corporate Sustainability Reporting Directive), koja tvrtkama u Europskoj uniji nalaže opsežna otkrivanja o utjecajima poslovnih aktivnosti na društvo i okoliš. Do 2026. godine sve tvrtke u EU s više od 10 zaposlenih morat će izvještavati prema ovim standardima. U okviru CSRD-a, zaposlenici i postupanje s njima prioritetna su zadaća za europske tvrtke. Zbog toga je među ključnim elementima tih otkrivanja standard ESRS S1, koji se usredotočuje na postupanje tvrtki s vlastitom radnom snagom te obuhvaća više od 30 sadržaja povezanih s postupanjem prema zaposlenicima. Ovaj standard uvodi novu razinu transparentnosti i zahtijeva da tvrtke otkrivaju podatke o radnim uvjetima, strukturama plaća, socijalnom dijalogu, sudjelovanju zaposlenika i sindikalnom organiziranju, jednakom postupanju, jednakim plaćama, zapošljavanju i uključivanju osoba s invaliditetom, mjerama za sprečavanje nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu te o raznolikosti, sigurnosti na radu i utjecaju poslovnih odluka na zaposlenike. Standard ESRS-S1 osmišljen je na način da osigurava usklađenost poslovnih praksi s europskim socijalnim ciljevima (Parent, 2024.).
Usklađenost s ESRS S1 nije samo regulatorna nužnost, nego je i ključni element globalnih nastojanja za promicanje poštenih i održivih radnih praksi. Standard S1: Vlastita radna snaga jedan je od četiri socijalna standarda, koji se usredotočuje na utjecaje poslovnih aktivnosti na vlastitu radnu snagu. To uključuje zaposlene na neodređeno vrijeme, zaposlene na određeno vrijeme i vanjske suradnike, s naglaskom na njihove radne uvjete, socijalni dijalog, poštene plaće, osposobljavanje, uključenost, zdravlje i sigurnost te ravnotežu između poslovnog i privatnog života. ESRS S1 nalaže organizacijama da otkrivaju svoje učinke na vlastitu radnu snagu, uključujući pozitivne i negativne utjecaje, kao i financijske rizike i prilike. To obuhvaća sve, od praksi zapošljavanja do dobrobiti zaposlenika, i zahtijeva transparentnost u vezi s prošlim, sadašnjim i budućim naporima za poboljšanje uvjeta radne snage. S ovim standardom EU osigurava dosljedan pristup organizacija izvještavanju o utjecaju tvrtki na vlastite zaposlenike, te osigurava transparentnost i odgovornost u tom području.
Kako ESRS S1 standard može ojačati tvrtku?
Uvažavanjem standarda ESRS S1, koji se usredotočuje na poštene radne uvjete, zdravlje i sigurnost te dobrobit zaposlenika, tvrtke mogu poticati pozitivno radno okruženje. Posljedica toga je viša razina angažiranosti i lojalnosti zaposlenika te manja fluktuacija. Zaposlenici koji se osjećaju cijenjeno i podržano, češće će ostati u tvrtki, što smanjuje troškove zapošljavanja i osposobljavanja. Tvrtka koja promiče raznolikost, uključenost, poštenu plaću i mogućnosti osobnog razvoja može se pozicionirati kao poželjan poslodavac te na taj način tako privlačiti vrhunske talente u konkurentnim sektorima.
Kada tvrtke ulažu u svoju radnu snagu kroz razvoj znanja i vještina, osposobljavanja i inicijative za usklađenost poslovnog i privatnog života, stvaraju motiviranije i inovativnije okruženje. To dovodi do veće učinkovitosti i kreativnosti, što može potaknuti rast tvrtke i inovacije.
S druge pak strane, snažna strategija ESRS-S1 komunicira klijentima, dionicima i javnosti da je tvrtka predana društvenoj odgovornosti. Time se poboljšava ugled tvrtke i jača lojalnost klijenata.
Uvažavanjem standarda ESRS-S1, tvrtke proaktivno rješavaju potencijalne rizike kao što su radni sporovi, diskriminacija ili razne povrede u području zdravlja i sigurnosti. Operativna otpornost je također veća, jer je radna snaga koja je osnažena u pogledu zdravlja, sigurnosti i profesionalnog razvoja otpornija. Ulaganjem u dobrobit zaposlenika i osiguravanjem podržavajućeg radnog okruženja, tvrtke mogu bolje prevladavati krizama jer je njihova radna snaga prilagodljivija i spremnija za suočavanje s izazovima.
Možemo zaključiti kako standard ESRS-S1 nije samo regulatorni zahtjev, nego predstavlja važnu priliku za tvrtke da ojačaju svoj ugled, poboljšaju odnose s postojećim i budućim zaposlenicima te povećaju atraktivnost za ulagače. To je okvir koji tvrtkama omogućava da osiguraju transparentnost u vezi s vlastitim utjecajem na radnu snagu i preuzmu odgovornost za upravljanje rizicima i prilikama. U današnjem poslovnom svijetu uspjeh postaje sve više povezan s time kako tvrtke postupaju prema svojim zaposlenicima –, a ESRS-S1 postavlja temelje za ovu novu stvarnost.