Sve pedagoške, istraživačke i stručne djelatnost na DOBI i dalje se provode većinom u punom obimu, naime 90 % našeg pedagoškog procesa provodi se online, te tako ne raspolažemo s aktivnostima u kojima bi se u predavaonicama nalazilo više od 100 ljudi.
Skladno s obaviješću Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta RS od dana 24. 2. 2020. godine te skladno s usmjerenjem Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta RS (MIZS) i Nacionalnog instituta za javno zdravlje (NIJZ) na DOBI smo u vrijeme kada broj zaraženih korona virusom raste, pripremili Plan osiguravanja kontinuiranog rada i provođenja studijskih i drugih aktivnosti na DOBI. Naputke ćemo cijelo vrijeme osuvremenjivati u skladu s razvojem događaja i u skladu s usmjerenjima nadležnih institucija.
Skladno s Planom osiguravanja kontinuiranog rada i provođenja studijskih i drugih aktivnosti na DOBI, poduzimamo sljedeće mjere:
- Ukidamo sve susrete i klasično provođenje ispita na DOBA Fakultetu i Višoj stručnoj školi, na kojima se okupi više od 100 ljudi, u skladu s preporukama Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta RS (MIZS) i preporukama Nacionalnog instituta za javno zdravlje (NIJZ).
- Za sve studente, sudionike i zaposlenike koji su u zadnjih 14 dana boravili ili putovali u neko od žarišta zaraze, koji su bili u bliskom kontaktu s potvrđeno zaraženom osobom ili s osobom koja je tijekom zadnjih 14 dana boravila ili putovala u neko od žarišta zaraze, važi obvezna preventivna 14-dnevna odsutnost s DOBE.
- Studentima, sudionicima i zaposlenicima ne savjetujemo posjećivanje ugroženih područja.
- Ne savjetujemo posjete iz ugroženih područja iz inozemstva.
S planom osiguravanja kontinuiranog rada i provođenja studijskih i drugih aktivnosti na DOBI već su bili upoznati svi stručni suradnici na DOBI, svi pedagoški i istraživački suradnici te studenti i sudionici.
Kako spriječiti zarazu korona virusom?
Pri sprječavanju zaraze novim korona virusom SARS-CoV-2 je, kao i kod ostalih zaraznih bolesti koje uzrokuju respiratorne infekcije, preporučljivo uvažavati sljedeće svakodnevne mjere prevencije:
- Izbjegavajmo bliski kontakt s ljudima koji pokazuju znakove zaraznih bolesti; udaljenost bi trebala biti barem 1,5 metra.
- Ne dodirujmo oči, nos i usta.
- U slučaju da se razbolimo, ostanimo kući.
- Uvažavajmo pravila higijene prilikom kašljanja.
- Redovno perimo ruke sapunom i vodom.
- U slučaju da voda i sapun nisu dostupni, za dezinfekciju ruku upotrijebimo namjensko dezinfekcijsko sredstvo za ruke. Sadržaj etanola u dezinfekcijskom sredstvu za ruke treba biti najmanje 60 %. Dezinfekcijsko sredstvo za ruke je namijenjeno samo za vanjsku upotrebu. Sredstva za čišćenje, odnosno dezinfekciju površina nisu namijenjena za čišćenje ili dezinfekciju kože.
- S obzirom na trenutačnu epidemiološku situaciju opća upotreba zaštitnih maski nije potrebna.
- Za vrijeme povećanog pojavljivanja infekcije dišnih putova izbjegavajmo zatvorene prostorije u kojima se zadržava velik broj ljudi. Pobrinimo se za redovno prozračivanje zatvorenih prostorija.